طراحی سایت
دوشنبه 30 فروردین 1400
EN

همزمان با روز پژوهش؛ آزمایشگاه تست پنل‌های خورشیدی پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی شد

آزمایشگاه تست پنل‌های خورشیدی پژوهشگاه نیرو همزمان با روز پژوهش 25 آذرماه 1399 فعالیت خود را به طور آزمایشی آغاز کرد.

همزمان با روز پژوهش؛   آزمایشگاه تست پنل‌های خورشیدی پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی شد
25 آذر 1399 11:01

این آزمایشگاه که به همت پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی شده است، در فاز نخست امکان انجام آزمون‌های سمپل در کشور نظیر آزمون تعیین بیشترین توان، آزمون ضرایب دمایی، آزمون دمای کارکرد نامی سلول، آزمون بازده در شرایط استاندارد، آزمون عملکرد در شدت تابشی پائین، آزمون بازرسی الکترولومینسنس، آزمون مقاومت عایقی را فراهم می‌آورد و در ادامه و با تجهیز کامل، امکان صدور تائیدیه استانداردهای تائید صلاحیت محصول و استانداردهای تکمیلی را فراهم خواهد ساخت.
حمایت از تحقیقات، توسعه فن‌آوری و بومی سازی صنعت فتوولتائیک در کشور، مشاوره به نهادهای حاکمیتی و سرمایه‌گذاران خصوصی از جمله اهداف راه‌اندازی این آزمایشگاه مرجع است.
راه‌اندازی این آزمایشگاه تحقیقاتی، زمینه‌ساز افزایش کیفیت پنل‌های خورشیدی مورد استفاده در کشور و کنترل کیفیت ماژول‌های فتوولتائیک است.
در سالیان اخیر به واسطه حجم عظیم سرمایه گذاری در حوزه تولید برق و انرژی خورشید در دنیا، شاهد رشد سریع فناوری و کاهش چشمگیر هزینه های تولید ماژول فتوولتائیک بوده‌ایم که با توجه به پیش بینی موسسات معتبر دنیا، در آینده نزدیک ارزان‌ترین روش تولید برق در جهان خواهد بود.
در ایران نیز در سال‌های اخیر، حجم مالی قابل توجهی به حمایت از خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر اختصاص یافته که عمده ی آن مربوط به تولید برق از نیروگاه‌های فتوولتائیک بوده است.
توجه ویژه به کنترل کیفیت محصولات مورد استفاده در این حوزه، کمک شایانی به حفظ سرمایه‌های مصروف کشور در این بخش نوپا خواهد کرد و از هدر رفت سرمایه‌های اجتماعی جلوگیری و در نهایت منجر به توسعه صنعت و ترویج این انرژی پاک و سبز در کشور خواهد شد.

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.