طراحی سایت
دوشنبه 10 بهمن 1401

پژوهشگاه نیرو بازگشت سرمایه‌ی شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی را تضمین می‌کند

رئیس پژوهشگاه از حمایت پژوهشگاه و پذیرش ریسک بازگشت سرمایه‌‌ی شرکت‌های خصوصی خبر داد و گفت: پژوهشگاه ریسک بازگشت سرمایه بخش خصوصی را که در R&D وارد نموده، می‌پذیرد و بازگشت سرمایه را تضمین می‌کند.

پژوهشگاه نیرو بازگشت سرمایه‌ی شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی  را تضمین می‌کند
11 آبان 1398 15:10

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو ، محمدصادق قاضی زاده در نشست خبری که در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران برگزار شد، به فعالیت‌های پژوهشگاه نیرو اشاره نمود و گفت: پژوهشگاه نیرو با دو چالش مواجه است نخستین چالش مقبولیت هزینه کرد و دومین چالش تامین منابع است. آن چه که باعث شد رویکرد تحقیقات در وزارت نیرو اصلاح شود، این بود که قرار شد مسیری دنبال کنیم که هزینه کرد در تحقیقات به نتیجه برسد و مطلوب تلقی شود.
رئیس پژوهشگاه نیرو ادامه داد: به همین منظور یک ریل گذاری مناسب برای موسسات وابسته به وزارت نیرو صورت می‌گیرد تا بتوانند دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی فعالیت مناسب را انجام دهند و همچنین به شبکه سازی متخصصین و رونق در بدنه جامعه تحقیقات کمک خواهد کرد که با این امر تهیه منابع از صندوق پژوهش و شرکت‌ها هدفدار می‌شود و ریل گذاری تحقیقات و ایجاد رابطه منسجم برای این کار انجام می شود و پژوهشگاه نیرو نیز مدل حمایتی که بتواند منابع مالی پژوهشگاه نیرو را در حوزه فناوری بیاورد را استفاده می‌کند و تلاش بر این است تا منابع مالی بزرگتری که در اختیار سایر حوزه‌ها است به بخش R & D وارد شود و اگر این رویکرد را دنبال کنیم بخش خصوصی از هر طریقی برای R&D هزینه کند آن هزینه را با حمایت و پوشش ریسک بر می‌گردانیم.
وی با تاکید بر این که هدف پژوهشگاه تسهیل سازی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی کشور در حوزه توسعه فناوری و R&D است اظهار کرد: در تلاشیم که در شرکت‌های خصوصی واحدهای R&D شکل بگیرد.
وی ادامه داد: در این راستا با سندیکای تجهیزات برق تفاهم نامه ای امضا کردیم تا با همکاری یکدیگر با شرکت‌های بخش خصوصی ارتباط برقرار کنیم و شرکت‌های دانش بنیان را حمایت کرده و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان را به یکدیگر متصل کنیم.
قاضی زاده در ادامه در مورد رویکرد پژوهشگاه توضیح داد: ماموریت پژوهشگاه نیرو بررسی آینده و تدوین ره نگاشت در همه حوزه‌های فناوری است که در بازار شانس خواهند داشت. در این راستا ره نگاشت‌های طرح‌های توسعه فناوری را تعریف و حمایت می‌کنیم.
قاضی زاده اشاره کرد: نگاه ما در پژوهشگاه نیرو این است که هم نیازهای عاجل صنعت برق را پوشش دهیم و هم براساس 40 سند توسعه فناوری تدوین شده در پژوهشگاه نیرو عمل کنیم .
وی گفت در این خصوص در بخش‌های مختلف توسعه فناوری‌های مربوط به صنعت برق وارد شده‌ایم که از آن جمله می‌توان به بومی سازی ساخت توربین بادی، افزایش 70 درصدی بهره‌وری کولرهای آبی با حمایت از شرکت‌های فناور، ایجاد 500 میلیارد تومان ارزش افزوده با افزایش ظرفیت نیروگاهی که این رقم تا پایان سال به 2000 میلیارد تومان خواهد رسید است، اشاره کرد.
وی در بحث زیست توده هم به سند مربوط به این حوزه اشاره نمود و گفت براساس این ره نگاشت ساخت داخل تجهیزات تبدیل ضایعات به انرژی و همچنین تولید موتورهای بیوگاز سوز در دستور کار پژوهشگاه نیرو است که با مشارکت بخش خصوصی طی یک سال آینده رونمایی خواهند شد.

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.