پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 06 آبان 1402

ایجاد تحول «عظیم» در صنعت برق با برگزاری رویداد فن بازار

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگاه نیرو، "ابوالفضل واحدی"، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران و عضو کمیته علمی جشنواره و فن‌بازار تخصصی صنعت برق ایران طی یادداشتی در این باره آورده است؛ صنعت برق یکی از زیر ساختهای بنیادین و حیاتی، نه تنها برای سایر صنایع، بلکه برای تداوم توسعه و پیشرفت جوامع است. به عبارت دیگر تداوم تولید، انتقال و عرضه مطمئن انرژی الکتریکی با کیفیت مطلوب، شرط لازم برای افزایش تولید، ایجاد رونق اقتصادی، رشد و توسعه پایدار محسوب می‌شود. از این رو امروزه یکی از شاخصهای مهم توسعه اقتصادی و رفاه جامعه، میزان انرژی الکتریکی تولیدی و همچنین میزان انرژی مصرفی، به ویژه در بخش صنعت است.
صنعت برق در کنار وظیفه تامین انرژی الکتریکی پایدار، باید ملاحظات صیانت از منابع ملی، حفظ محیط زیست و جایگزین کردن انرژیهای فسیلی با تجدید پذیر را در برنامه‌های خود مورد توجه قرار دهد. برای رسیدن به این اهداف، لازم است که صنعت برق از فناوری‌های نوین و ظرفیت‌های دانشی توسعه یافته در این مسیر، به نحو مناسب بهره‌مند شود.
جشنواره و فن‌بازار تخصصی صنعت برق ایران، می‌تواند فرصتی مناسب برای شناسایی نیازهای فناورانه، عرضه توانمندی فناوری‌های شرکتهای دانش بنیان، با اشتراک گذاری تجارب صنعت و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، برقراری ارتباط بین نیازها و توانمندی‌ها و تسهیل شرایط برای عقد قرارداد را ایجاد کند.
برای اینکه این رویداد با موفقیت برگزار شود، لازم است شناسایی نیازهای فناورانه به دقت و با رعایت اولویت‌ها انجام شود. محصولات و فناوری‌های ارائه شده، از استانداردهای لازم برخوردار باشند. اطلاعات اخذ شده بعد از فیلتر شدن و دسته بندی، در قالب بانک اطلاعاتی شکل یافته و متعاقبا به روزرسانی شوند.
اطلاع‌رسانی در مورد برگزاری رویداد در سطح دست اندرکاران صنعت برق، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های ذیربط و ذی‌نفع به شکل موثر و مطلوبی انجام شود. بعد از برگزاری رویداد، حتما نشست‌های پیگیری و آسیب‌شناسی نیز مشکلات برای رفع آنها برگزار شود.
امید است برنامه‌ریزی و تلاشهای فشرده مسئولان برگزاری جشنواره قرین با موفقیت بوده و باعث اعتلای بیش از پیش صنعت برق کشور شود.