پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 10 مهر 1402

فراخوان ارائه محصولات و خدمات فناورانه در "نخستین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران"

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگاه نیرو، نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق ایران، همزمان با بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی برق ایران، طی روزهای 23 الی 26 آبان 1402، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران (سالن 40) برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، این جشنواره به ابتکار وزارت نیرو و برای نخستین بار در کشور، به منظور کوتاه کردن مسیر ارتباط صنعت، دانشگاه و فناوران و همرسانی این المان‌های موثر و جامعه علمی کشور، برای رفع مشکلات و چالش‌های صنعت برق؛ توسط وزارت نیرو و با مشارکت شرکت‌های مادرتخصصی و تابعه حوزه برق، ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در راستای حمایت از تحقق شعار سال «مهار تورم و رشد تولید »، حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین پیرو مفاد آیین نامه حمایت از تولید، دانش‌بنیان و فناور و اشتغال‌آفرین در صنعت آب و برق، برگزار می‌‌گردد.

هدف اصلی از برگزاری این جشنواره، هم‌رسانی چالش‌های پیش روی صنعت برق کشور با ظرفیت‎های علمی و فناورانه نزد اساتید دانشگاهی، دانشجویان، فناوران و شرکت­های دانش­بنیان است و همزمان شکل‌گیری فعالیت‌های دانش‌بنیان جدید، پشتیبانی و رفع موانع تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه برق و انرژی را نیز مد نظر دارد.

در این جشنواره از یک سو در سمت تقاضا، نیازهای فناورانه کلیه شرکت‌های تابعه وزارت نیرو و شرکت‌های خصوصی بزرگ فعال در صنعت برق اعلام می‌شود و سوی دیگر در سمت عرضه واحدهای فناور، شرکت­‌های دانش‌­بنیان، اساتید دانشگاهی و دانشجویان راهکارهای فناورانه خود را جهت رفع این نیازها ارائه می‌دهند.

علاوه بر هدف راهبردی اصلی که بر رفع نیازهای فناورانه صنعت برق استوار است، معرفی واحدهای فناور و شرکت­های دانش‌بنیان دارای محصول یا خدمت قابل عرضه به فعالان و مدیران صنعت برق، بسترسازی جهت تجاری‌سازی ایده‌ها و یافته‌های پژوهشی ایده‌پردازان و دانشگاهیان فعال در حوزه برق و انرژی و کمک به تامین مالی و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای طرح‌های فناورانه حوزه برق و انرژی، از دیگر اهداف راهبردهای این جشنواره است.

این جشنواره، نگاه ویژه‌­ای نیز به حوزه انرژی­‌های تجدیدپذیر و بهره‌­وری دارد و در نظر دارد با حمایت از توسعه فعالیت‌­های فناورانه در این عرصه، به طرز مناسبی نیازهای صنایع انرژی‌بر را با استفاده از این ظرفیت برطرف کند.

دبیرخانه این جشنواره، از تمامی واحدهای فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین پارک‌ها و پردیس‌های علم و فناوری، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری و توسعه فناوری سراسر کشور که دارای محصول یا خدمت با حداقل بلوغ فناوری شش (TRL>=6) در حوزه برق و انرژی هستند، جهت حضور فعال در این جشنواره و فن‌بازار دعوت می‌کند.
پس از ارزیابی و داوری توسط کمیته علمی جشنواره، با توجه به محدودیت فضا، از تعداد محدودی از متقاضیان، برای اخذ غرفه جهت ارائه محصول/خدمت در«نخستین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران» دعوت شده و تلاش خواهد شد تا حضور سایر متقاضیان نیز به طریق مقتضی میسر شود.

با توجه به همزمانی برگزاری نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق با بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی برق ایران، حضور گسترده صنعتگران و شرکت‌های داخلی و خارجی حوزه برق و انرژی در این نمایشگاه و نیز حجم عظیمی از بازدیدکنندگان، ارائه محصول و خدمت فناورانه و حضور در نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق ایران قطعا مزایای فراوانی را برای فناوران و ارائه‌کنندگان محصول و خدمت فناورانه در برخواهد داشت.

همچنین از مهم‌ترین مزایای حضور در جشنواره و فن‌بازار می‌توان به تخصیص غرفه/کانتر به متقاضیان با هزینه‌های حداقلی در کنار شرکت‌های زیرمجموعه توانیر و برق حرارتی، شرکت‌های خصوصی بزرگ حوزه صنعت برق، ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، پژوهشگاه نیرو، صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی و ... جهت معرفی محصولات و ظرفیت‌های خویش به مدیران صنعت برق و انرژی کشور (اعم از صنایع بخش دولتی و خصوصی)، ایجاد فرصت شبکه‌سازی مستقیم و بی‌واسطه با مسئولان و مدیران ارشد صنعت برق و انرژی و آشنایی با نیازمندی‌های فناورانه ایشان در راستای بازاریابی و بازارسازی در جلسات اختصاصی B2B و B2G و همچنین تعامل با مدیران شرکت مادرتخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) جهت بررسی فرصت‌‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری، اشاره کرد.

علاقه‌مندان جهت حضور در «نخستین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران» می‌توانند حداکثر تا تاریخ 21 مهر 1402، از طریق سایت جشنواره و فن‌بازار به آدرس https://event.moe.gov.ir بخش "فرم ارائه محصول"، درخواست خویش را به دبیرخانه جشنواره و فن‌بازار ارسال کنند.
همچنین جهت هر گونه پرسش و رفع ابهام با دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن 88575206-021 تماس حاصل فرمایند.