پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 10 مهر 1402

نخستين جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ايران برگزار می‌شود/ هم‌افزایی فناوران و جامعه دانشگاهی با صنعت برق

"علی اکبر کاظمی" رئیس ستاد جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنعت آب و برق گفت: وزارت نیرو با احساس نیاز به ضرورت ایجاد پلی میان صنعت از یک سو و فناوران و دانشگاهیان از سوی دیگر و به منظور تعمیق سطح ارتباطات پژوهشی و فناوری میان صنایع (اعم از دولتی و خصوصی) و فناوران و دانشگاهیان و تسریع و تسهیل ارتباطات بین این المان‌ها و تبادل جدیدترین دستاوردهای علمی و فناورانه حوزه صنعت برق، نخستین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران را برگزار می‌کند.
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو افزود: هدف وزارت نیرو از برگزاری این جشنواره و فن بازار، به هم رسانی فناوران و اساتید دانشگاهی و دانشجویان با صنعت برق است و مقصود ما از این فن بازار جذب فناوری‌های نزد این افراد جهت رفع چالش‌های صنعت برق است.
کاظمی با تشریح نحوه تعامل در این فن بازار خاطر نشان کرد: در این جشنواره و فن بازار، نیازهای فناورانه صنعت و به خصوص صنعت برق احصا و به فناوران و جامعه دانشگاهی اعلام می‌‌شود تا با تعامل حاصله از جدیدترین دستاوردهای علمی فناوران و جامعه دانشگاهی جهت رفع نیازها و چالش‌های صنایع و صنعت برق بهره‌برداری شود.
وی افزود: این جشنواره هم اکنون در مرحله اخذ نیازهای فناورانه شرکت‌های تابعه وزارت نیرو، جهت اعلام به فناوران است.
کاظمی با اشاره به محورهای این جشنواره و فن بازار تخصصی افزود: معرفی افق‌های جدید فناورانه صنعت برق به منظور جهت‌دهی فعالیت‌های هسته‌های فناور و نخبگان، برگزاری نشست‌های تخصصی تبادل فناوری به منظور هم‌رسانی چالش‌ها و ظرفیت‌ها، ایجاد بستری برای معرفی ایده‌ها و تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی صنعت برق و انرژی، معرفی محصولات و خدمات فناورانه واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان، کمک به تامین مالی اجرای طرح‌های فناورانه و پیاده‌سازی ایده‌های نوآورانه، معرفی نیازهای فناورانه شرکت‌های تابعه وزارت نیرو، هم‌اندیشی، تبادل اطلاعات و آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی جهان، معرفی پیشرفت‌ها، توانمندی‌ها و قابلیت‌های فنی و مهندسی صنعت برق کشور، از جمله مهم‌ترین اهداف ما از برگزاری نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق ایران و رویدادهای جانبی آن است.
همچنین گفتگوی بی‌واسطه دو سمت عرضه و تقاضای فناوری، اطلاع از نیازها و چالش‌های واقعی هر دو سمت تقاضا و عرضه، تسهیل‌گری در انقعاد قراردادها، شبکه‌سازی، ارائه محصولات به مشتریان واقعی، بازارسازی و بازاریابی، برگزاری کارگاه‌های علمی، تخصصی و آموزشی با هدف انتقال جدیدترین فناوری‌های علمی حوزه برق و انرژی با حضور اساتید مطرح خارج از کشور و ارائه آخرین دستاوردهای فناورانه توسط اساتید برجسته دانشگاه و متخصصان صنعت در سطح داخلی و بین‌المللی و نیز برگزاری تورهای تخصصی فناوری، از جمله مزایای حضور در این جشنواره است.
" رئیس ستاد جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنعت آب و برق در پایان اظهار امیدواری کرد و گفت: ما از دانشجویان، نخبگان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، فناوران و ایده‌پردازان، شرکت‌های مادرتخصصی صنعت برق و زیرمجموعه‌های تابعه، واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت برق، صنعتگران و تولیدکنندگان فعال در حوزه صنعت برق، صنایع بزرگ انرژی‌بر، که از مخاطبان اصلی این جشنواره و فن بازار هستند، تقاضا داریم در این رویداد مشارکت فعالانه داشته باشند. تا با ارائه فناوری‌های روزآمد و تبادل افکار و تجربیات، باعث رفع چالش و رشد هر چه بیشتر صنعت برق و خدمت با کیفیت‌تر به مردم و دستیابی به اهداف کلان توسعه‌ای صنعت برق کشور باشیم.
نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق ایران، طی روزهای 23 الی 26 آبان سال جاری، همزمان با بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي صنعت برق ايران، در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. برگزار کننده این جشنواره وزارت نیرو و مجری آن مرکز رشد پژوهشگاه نیرو است.
علاقمندان می‌توانند جهت شرکت در این رویداد علمی به وب‌سایت جشنواره به نشانی https://event.moe.gov.ir مراجعه کنند.