پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 07 مهر 1402

برگزاری رویداد شناسایی ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و فناورانه حوزه «سرمایش موضعی و سرماسازهای شخصی»

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگاه نیرو، هدف اصلی از برگزاری این رویداد، شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه و خلاق با موضوع اصلی «سرمایش برای افراد» به جای «سرمایش محل استقرار افراد» است (به عنوان مثال: کولرهای روی میزی). هدف از برگزاری این جشنواره، دستیابی به اهدافی چون پیک‌سایی و کاهش مصرف با بکارگیری فناوری‌های نوآور در سرمایش و یا نوع اعمال سرمایش، نوآوری در سیستم‌های سرمایش کم‌هزینه و استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در سرمایش است.
محورهای این رویداد نیز شامل طرح‌های نوآورانه در حوزه کولرهای شخصی، بکارگیری منابع انرژی تجدیدپذیر برای سیستم های سرمایشی، پوشیدنی‌های سرمایشی، بهینه‌سازی و ارتقای بهره‌وری، هوشمندسازی تجهیزات سرمایشی، ارائه پیشنهادهای اجرایی برای سیاست‌گذاری جهت مدیریت مصرف سرمایش، ذخیره‌سازهای سرمایش، طرح‌های نوآورانه کسب و کار برای توسعه کولرهای شخصی و کولرهای همراه سبز (استفاده همزمان انرژی‌های تجدیدپذیر، ذخیره‌سازهای سرمایشی و سرمایش موضعی) است.
کاهش مصرف بارهای سرمایشی در ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و صنعتی به نحوی که منجر به پیک‌سایی قابل توجه در پیک مصرف برق در سال 1403 شود، از اصلی‌ترین هدف‌گذاری‌های این رویداد هستند.

رویکردهای اصلی این رویداد در پذیرش ایده‌ها و طرح‌های پیشنهادی شامل توان مصرفی پایین، آب مصرفی پایین، هزینه کم، دوام بالا، بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر، حداکثر رفاه برای فرد، حداکثر کاهش مصرف بار سرمایشی، هوشمندی، قابلیت اجرا در دو مرحله آزمایشی و گسترده، امکان تولید انبوه است.
ارائه خدمات توانمندسازی، استقرار و اختصاص گرنت در راستای ساخت نمونه اولیه برای ایده‌های برتر، معرفی طرح‌ها و محصولات جهت حمایت برای تولید انبوه، ارائه تسهیلات و پوشش ریسک تجاری‌سازی در راستای بازارسازی و بازاریابی برای طرح‌های برتر و ارائه جوایز ویژه و نفیس برای ایده‌ها و طرح‌های برتر اول تا سوم، از جمله مزایای حضور در این رویداد فناوری است.
دبیرخانه جشنواره از تولیدکنندگان تجهیزات تهویه مطبوع و تبرید، شرکت‌های دانش بنیان، واحدهای فناور، دانشجویان، اعضای هیئت علمی، صنعتگران و ایده‌پردازان دارای ایده، طرح و محصول در حوزه سرمایش موضعی، دعوت می‌‌نماید تا ایده‌ها و طرح‌های خود را برای ارزیابی و دریافت حمایت‌ها به این جشنواره ارسال کنند.
علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این رویداد، ایده‌ها و طرح‌های خود را به سایت دبیرخانه رویداد به نشانی https://www.nri.ac.ir/localcooler ارسال نمایند. همچنین دبیرخانه رویداد سرمایش موضعی به شماره تلفن 02188581968 آماده پاسخگویی به سوالات علاقمندان است.
مهلت ارسال ایده و طرح در این جشنواره تا 16 مهر 1402 و تاریخ برگزاری رویداد، 26 مهرماه است.