پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 02 بهمن 1401

دوره آموزشی ویژه توانمندسازی بانوان مدیر شرکت‌های آب و برق توسط مرکز اصفهان پژوهشگاه نیرو برگزار شد

در مراسم آغازین این دوره آموزشی، محمدرضا فدائی تهرانی، رئیس مرکز آموزش‌های تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای صنعت آب و برق توضیح کوتاهی در خصوص رویکرد و برنامه‌های مربوط به توانمندسازی و تربیت مدیران آینده از طریق اجرای آموزش‌های اثربخش، هدفمند و فراگیر ارائه داد.
در بخش نخست این رویداد، مریم کارگر نجفی، "معاون وزیر نیرو در امور تحقیقات و منابع انسانی"، ضمن اشاره به جلسه اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از بانوان کشور، با بیان برخی نکات مهم فرمایشات و توصیه‌های ایشان، به تشریح مواردی همچون توجه به حفظ حریم زنان در محیط کار و لزوم حضور موثر بانوان در عرصه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی تاکید کرد. همچنین توضیحاتی در خصوص سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه منابع انسانی وزارت نیرو به منظور فراهم‌سازی محیط کاری بهتر و پویاتر ارائه کرد.
وی با اشاره به مصوبه هیات وزیران در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، بر افزایش تعداد و گستره شرکت‌های دانش‌بنیان و شناسایی و رفع مشکلات آن‌ها تاکید نمود و در انتها در خصوص تدوین دستورالعمل جذب و بکارگیری نخبگان در وزارت نیرو و تدوین نظام‌ فرایندهای انجام این کار توضیحاتی ارائه داد.
معاون وزیر نیرو در امور تحقیقات و منابع انسانی در پایان ضمن شنیدن نقطه نظرات مدیران شرکت کننده به سوالات مطرح شده از سوی آن‌ها پاسخ داد و همچنین در انتهای بخش اول این برنامه آزرم دهستانی، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو با برشمردن ویژگی‌های بانوان موفق، به بیان نکات و مسائل روز در زمینه امنیت فضای مجازی و فناوری اطلاعات پرداخت.
در بخش دوم این رویداد، سمیه خداپرست، "مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده"، مطالبی را در خصوص افزایش مهارت‌های عمومی زنان جهت تعادل بین نقش‌های چندگانه، قوانین حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و حفظ کرامت زن و آزادی عمل بیان داشت و بر کسب تحصیلات تخصصی و تجربه، موازین اخلاقی و صلابت، سلامت و التزام به قانون‌گرایی بعنوان منشور موفقیت بانوان توانمند تاکید کرد.
در بخش سوم نیز مانوش خطیبی، "مدیر کل دفتر خصوصی سازی و امور مجامع وزارت نیرو"، با اشاره به نظریه حاکمیتی_شرکتی و جزئیات نظامنامه آن در صنعت آب و برق، به تفسیر فرایند اجرایی آن در وزارت نیرو پرداخت. وی مسئولیت پذیری، شفافیت، استقلال و انصاف را از ارکان مهم حاکمیت شرکتی برشمرد و نقش سامانه پایش برخط را در تحقق آن حائز اهمیت دانست.
در این دوره 674 نفر از مدیران زن صنعت آب و برق از 84 شرکت به صورت همزمان حضور داشته و به صورت ارتباط دو سویه نقطه نظرات فراگیران به اشتراک گذاشته شد.
در پایان این دوره آموزشی معاون وزیر نیرودر امورتحقیقات و منابع انسانی ضمن ابراز رضایت از نحوه برگزاری این رویداد، از پژوهشگاه نیرو به عنوان متولی اجرای این دوره آموزشی قدردانی کرد.