پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 29 آذر 1401

حذف قوانین دست‌و‌پاگیر از فرآیند ارتباط شرکت‌های دانش‌بنیان با وزارت نیرو/ دانش‌بنیان‌ها در وضع قوانین مشارکت داده شوند

"مریم کارگر نجفی" در جلسه مشترک با شرکت‌های دانش بنیان که در حاشیه جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو برگزار شد، با تأکید بر اهتمام ویژه وزارت نیرو برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: هدف نشست مشترک با دانش بنیان‌ها کسب اطلاع دقیق و بهتر نسبت به مشکلات و مسائل مرتبط با این شرکت‌ها است.
کارگر نجفی افزود: یکی از مشکلات در دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌گیر در رابطه با شرکت‌های دانش بنیان این است که برای وضع قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها نسبت به مشارکت دادن این شرکت‌ها اقدام نمی‌کنیم که باید این ضعف برطرف شود.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو در ادامه گفت: نامه نگاری‌های پیچیده و قوانین دست و پاگیر از جمله مشکلات بزرگی است که شرکت‌های دانش بنیان را با چالش مواجه کرده و ما تلاش می‌کنیم تا در وزارت نیرو تا آنجا که می‌شود فرایند‌های حمایتی اعم از صدور مجوز و یا اعطای تسهیلات را با سرعت بیشتری پیش ببریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه کرد: قانون مانع زدایی از صنعت برق، قانون قانون جهش تولید دانش‌بنیان و نیز اعتبارات مناسبی که برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده همگی نشان از آن دارد که شرایط برای بهبود وضعیت دانش‌بنیان‌ها فراهم است و تنها موضوعی که باقی می‌ماند برنامه‌ریزی دقیق و عمل کردن به آن است.
کارگر نجفی در پایان با اشاره به تلاش برای برگزاری نشست مشترک شرکت‌های دانش‌بنیان با وزیر نیرو در آینده نزدیک تصریح کرد: لازم است از اعتبارات، قوانین و ضوابط موجود در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به نحو احسن استفاده شود.
در این نشست تعدادی از مدیران و کارشناسان شرکت‌های دانش بنیان فعال در صنعت آب و برق کشور به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند و از موضوعاتی چون بروکراسی اداری، لزوم اعتماد به شرکت‌های نوپا، اشتراک گذاری زیرساخت‌های آزمایشگاهی وزارت نیرو با شرکت‌ها، مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی و... به عنوان بخشی از چالش‌های پیش روی خود سخن گفتند.
این نشست همزمان با سومین روز برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو با حضور دکتر سمیه رفیعی "نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس"، مهندس مریم کارگر نجفی " معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو"، دکتر نوربخش" مدیر کل دفتر آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو"، دکتر مجید عمیدپور" رئیس پژوهشگاه نیرو"، دکتر مصطفی مافی "رئیس مرکز رشد پژوهشگاه نیرو" و تعدادی از مدیران تحقیقات شرکت‌های مادر تخصصی و مدیران شرکت‌های فناور و دانش بنیان در محل سالن رنجبر پژوهشگاه نیرو برگزار گردید.