پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 21 آبان 1401

نشست تخصصی «حكمراني داده‌ها، چارچوب‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های آن» در وزارت نیرو برگزار شد

با توجه به اهميت موضوع حكمراني داده‌ و با هدف آشنايي بيشتر همكاران صنعت آب و برق، وبينار «حكمراني داده‌ها، چارچوب‌ها، فرصت‌ها و چالش‌هاي آن» توسط كارگروه حكمراني داده وزارت نيرو به صورت دو روزه، برنامه‌ريزي و در دو بخش در روزهاي شنبه مورخ 1401/08/14در محل دبیرخانه این کارگروه، در مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت پژوهشگاه نیرو برگزار شد و برگزاری جلسه بعدی آن نیز در روز دوشنبه 1401 /08/16ساعت 9 تا 11 به صورت آنلاین صورت پذیرفت.

آزرم دهستانی "مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و آمار وزارت نیرو"عنوان داشت: با ظهور فناوري‌هاي نوين از جمله رايانش ابري، هوش مصنوعي، رباتيك، اينترنت اشياء، رايانش موبايلي، كلان داده و ...، استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات در صنایع، شتاب فزاينده‌اي گرفته است و فرصت‌هاي جديدي را پيش روي صنايع در راستاي افزايش كارايي، سوددهی و اثربخشي، به ویژه در سطح عملیاتی شرکت‌ها به‌وجود آورده است. اما اتکاء به داده و منابع داده‌ای، الزاماتی همچون امنیت، کیفیت، یکپارچگی، و غیره را می‌طلبد که مستلزم تعريف مجموعه‌ای از اصول، سیاست‌ها، فرایندها، چارچوب‌ها و سنجه‌ها به صورت یکپارچه در سطح وزارت نیرو و شرکت‌های مادر تخصصی است تا بتوان فعالیت‌های مدیریت داده، به اشتراک‌گذاری و آزادسازی داده را در تمامی سطوح، نظارت و هدایت نمود. به همین دلیل پیاده‌سازی نظام حکمرانی داده در وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان این که مسئولیت مدیریت ستادی و هماهنگی مربوط به زیرساخت و خدمات دیجیتال و همچنین تکالیف مربوط به دولت الکترونیک و تجمیع فعالیت‌های مربوطه در وزارت نیرو برعهده دفتر فناوری اطلاعات، امنیت و آمار وزارت نیرو قرار دارد، افزودند به منظور پاسخ به نیازها و دغدغه‌هایی که در زمینه داده و بکارگیری فناوری‌های نوین در وزارت نیرو وجود دارد و همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود، کارگروه‌های تخصصی تحول دیجیتال و حکمرانی داده ذیل این دفتر تشکیل شده است و مسئولیت دبیرخانه این دو کارگروه، به مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت در پژوهشگاه نیرو واگذار شده است.
دهستانی به استقرار نظام حکمرانی داده به عنوان یکی از پروژه های مهم در وزارت نیرو اشاره کرد و افزود: فاز اول این پروژه در خصوص سنجش سطح بلوغ حکمرانی داده است این فاز شامل انتخاب چارچوب و مدل ارزیابی بلوغ داده محوری در وزارت نیرو و تعیین اولویت‌ها برای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌هاست. در تلاش هستیم تا در حداقل زمان ممکن، اسناد لازم برای حکمرانی داده در وزارت نیرو تدوین گردد.
همچنین در این وبینار موضوع "حکمرانی داده‌ها و چالش‌ها و فرصت‌های آن" توسط مهندس حسین پور، پژوهشگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد. در انتها، نقطه نظرات همکاران و متخصصین این حوزه بیان شد. رئوس مطالب ارائه شده، عبارت بودند از :
- کلیات و مفاهیم حکمرانی داده‌ها
- چارچوب‌ها و مولفه‌های حکمرانی داده‌ها
- چالش‌ها و فرصت‌های حکمرانی داده‌ها
- مولفه‌های مدیریت داده‌ها
- نیازمندی‌های پیاده‌سازی حکمرانی داده‌ها

فایل مطالب ارائه شده در آدرس ISN.MOE.GOV.IR قرار گرفته است.

شایان ذکر است که تعداد 60 نفر از همکاران شرکت‌های حوزه‌های آب و برق به صورت آنلاین در این جلسات دو روزه حضور داشتند.