پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 26 مهر 1401

"راهنمای فنی ذخیره‌سازهای انرژی" توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر شد

"امید شاه حسینی" مدیر پروژه "تهیه و تدوین راهنمای فنی ذخیره‌سازهای انرژی" در خصوص انتشار راهنمای فنی شماره 840 ، توسط سازمان برنامه و بودجه گفت: یكي از اقدامات مورد نياز براي آماده‌سازي شرايط لازم جهت استفاده گسترده‌ از سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، تهيه و تدوين راهنمای فنی مربوطه است. بکارگیری این راهنمای فنی، اولا به مهندسان و تکنسین‌ها در فرایند انتخاب، طراحی و ساخت انواع ذخیره‌سازها کمک شایانی خواهد نمود. ثانیا پژوهشگران، دانشجویان و سایر افراد علاقمند به یک مجموعه فنی متشکل و منظم جهت مطالعه و تحقیق دسترسی پیدا خواهند کرد و ثالثا زمینه جهت انجام پروژه و فعالیت بیشتر در زمینه انواع ذخیره‌سازها اعم از مطالعاتی و عملیاتی فراهم می‌گردد. ضمن آنکه از ایجاد سردرگمی و تلفات سرمایه، زمان و انرژی نیز ممانعت بعمل می‌آید.
پژوهشگر پژوهشگاه نیرو در خصوص روند تدوین این راهنمای فنی با اشاره به نکات ذکر شده گفت: با توجه به اولویت‌های مندرج در سند بالاسری صنعت برق و به درخواست مستقیم امور نظام فنی و اجرائی سازمان برنامه و بودجه (با هدف تدوین راهنمای فنی برای فناوری‌های نوین)، تهیه و تدوین ضابطه شماره 840 مشتمل بر 6 جلد در سال 1398 در دستور کار گروه برنامه‌ریزی و بهره‌برداری سیستم‌های قدرت پژوهشگاه نیرو قرار گرفت. در ادامه با انجام کار کارشناسی گسترده و مستمر در سایر حوزه‌های مربوطه، پیش‌نویس راهنمای فنی « ذخیره‌سازهای انرژی » در فروردین 1400 تهیه و با اعمال اصلاحات مورد نیاز (اعلامی در نظرخواهی عام از طرف اشخاص و سازمان‌های ذیربط) در شهریور ماه 1400 نهایی و در قالب راهنمای اصلی ارائه گردید.
شاه‌حسینی به زمینه‌های مختلف کاربرد این راهنما اشاره کرد و افزود: این راهنما که با توجه به کاربرد روزافزون سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی ارائه شده است، می‌تواند در زمینه‌‌های مختلف مانند انتخاب، طراحی، نصب، راه‌اندازی و تعمیرات و نگهداری دوره‌ای انواع سیستم‌های ذخیره‌سازی مورد بهره‌برداری قرار ‌گيرد. بنابراین در وزارت نیرو، توانیر و شركت‌های توزیع و سازمان نظام مهندسی قابل استفاده خواهد بود. همچنین کاربرد این راهنمای فنی برای مهندسین مشاور در مطالعات مرتبط، حائز اهمیت خواهد بود.
مستندات مربوطه در لینک ذیل قابل روئت می‌باشد.
https://sama.mporg.ir/sites/publish/SitePages/ZabetehView.aspx?mdid=5739