پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 14 شهریور 1401

نشست هم‌اندیشی ایجاد شرکت‌های زایشی دانش‌بنیان میان پژوهشگاه نیرو، پژوهشگاه صنعت نفت، پلیمر و پتروشیمی برگزار شد

مجید عمیدپور، "رئیس پژوهشگاه نیرو"، با بیان اینکه وزارت نیرو در تلاش است اقتصاد دانش‌بنیان را در فضای داخلی خود و زیرمجموعه‌هایش حاکم کند، گفت: قصد داریم با تمرکز بیشتر روی پارک علم و فناوری و تسهیل‌گری برای پژوهشگران و شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر زنجیره اقتصاد دانش‌بنیان گام برداریم.
عمیدپور بر اصلاح ساختاری و فرآیندی زیست بوم درونی و بیرونی حاکم بر وزارتین نفت و نیرو تاکید کرد و وجود پارک‌های علم و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری را فصل مشترک زیست بوم عنوان نمود.
عظیم کلانتری‌اصل "رئیس پژوهشگاه صنعت نفت"، هدف از برگزاری این گردهمایی را به‌اشتراک‌گذاری تجربه‌ها و رفع مشکلات در زمینه ایجاد شرکت‌های زایشی دانش‌بنیان با همکاری پژوهشگاه‌های نیرو و پلیمر دانست و اظهار کرد: شرکت‌های زایشی دانش‌بنیان در حقیقت شکاف میان مراکز تولید علم و تجاری‌سازی محصولات را پر می‌کنند که با توجه به تعریف نشدن آنها در بدنه صنعت نفت باید برای تشکیل آنها روی همکاری قانون‌گذاران و نهادهای نظارتی به‌صورت ویژه حساب باز کنیم.
وی با بیان اینکه تجاری‌سازی و توسعه یافته‌های علمی پژوهشگاه صنعت نفت هم‌اکنون اصلی‌ترین رسالت و رویکرد صنعت نفت است، گفت: مکتوب‌سازی و اشتراک تجربه با دیگر پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی کشور می‌تواند به ما در رسیدن به اهدف کمک شایانی کند.
مصطفی مافی از پژوهشگاه نیرو، ضمن ارائه و شرح زیست بوم نوآوری نیرو، به پارک‌های علم و فناوری وزارت نیرو به عنوان نسل پنجم پارک‌ها اشاره کرد و گفت: این پارک‌ها به عنوان نسل پنجم مشابه با پارک‌های دانشگاهی و استانی نیست و براساس مدل مشارکتی حول شرکت‌های بزرگ، به صورت شبکه‌ای ملی در برگیرنده همه پارک‌های دانشگاهی و استانی خواهد بود.
در این نشست هم‌اندیشی رویا مشایخی، "مشاور رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی" نیز با تأکید بر اینکه جزیره‌ای عمل کردن در حوزه پژوهش به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای کشور نیست، گفت: پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی هم‌اکنون آمادگی لازم را برای همکاری‌های دوجانبه دارد.