پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 12 آذر 1399

فراخوان رویداد نقش زنان در مدیریت مصرف آب، برق و انرژی

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه نیرو، زیست‌بوم نوآوری صنعت آب، برق و انرژی و توجه به محصولات فناورانه در مدیریت بهینه مصرف و همچنین نقش زنان در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از اهمیت بسزایی برخوردار است، از این‌رو صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و توان‌افزایی زنان، رفع چالش‌های پیش‌روی آنان در تولید محصولات و فناوری‌های نوین، در نظر دارد اولین رویداد «شکوفا» را در حوزه آب، برق و انرژی برگزار کند.
در این رویداد سه نشست‌ تخصصی با عنوان نشست بین‌المللی «نقش زنان در مدیریت بهینه مصرف و زیست‌بوم نوآوری»، نشست «چالش‌ها و راهکارهای توان‌افزایی زنان در مدیریت فناوری» و نشست «نقش زنان در مدیریت مالکیت فکری با رویکرد تجاری‌سازی محصولات فناورانه» برگزار خواهد شد. انتقال تجربیات موفق زنان در تولید محصولات فناورانه و چالش‌های پیش‌روی آنها نشست دیگری است که زنان فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حاضر در این رویداد، تجربیات و درس‌آموخته‌های خود و همچنین چالش‌های پیش‌روی خود در مسیر توسعه فناوری، مدیریت دارایی‌های فکری و تجاری‌سازی آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.
بر اساس این گزارش از طرح‌های برگزیده زنان پس از داوری، در روز رویداد تجلیل خواهد شد به همین منظور زنان مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که فناوری، محصول یا خدمت قابل ارائه دارند، می‌توانند طرح‌های خود را در قالب این فراخوان ارسال کنند.
مهم‌ترین دستاوردهای این رویداد شامل شناسایی زنان توانمند در تولید محصولات فناورانه، ایفای نقش زنان در مدیریت بهینه مصرف آب، برق و انرژی و توسعه فناوری، شناسایی چالش‌های پیش‌روی زنان در تولید صنعتی محصولات، بسترسازی برای تجاری‌سازی محصولات فناورانه و جذب مشارکت سرمایه‌گذاران و در نهایت توان‌افزایی زنان در مدیریت دارایی‌های فکری است.

ارائه نیاز فناورانه و جذب سرمایه‌گذار خطرپذیر
علاوه بر برنامه‌های نشست، به منظور آشنایی هرچه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با نیازهای فناورانه صنعت آب و برق و مشارکت در تولید محصولات، نیازهای فناورانه مؤثر در حوزه مدیریت بهینه مصرف معرفی خواهد شد. شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوران حاضر در این رویداد امکان برگزاری جلسات مذاکره مستقیم با سازمان‌های فعال در صنعت آب و برق را نیز خواهند داشت. در مقابل طرح‌های سرمایه‌پذیر منتخب شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور زنان که به دنبال جذب سرمایه‌گذار جسورانه (VC) هستند، در رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی در حضور سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی معرفی خواهد شد. نمایشگاه مجازی محصولات فناورانه برای نمایش توانمندی‌های فناورانه زنان نیز در حاشیه این رویداد برپا خواهد شد. این رویداد فرصتی است تا شرکت‌کنندگان، با خدمات و حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی و پژوهشگاه نیرو در راستای کمک به تجاری‌سازی نتایج تحقیقات در تولید محصولات فناورانه موثر در مدیریت مصرف آشنا شوند.
تور مجازی بازدید از شتابدهنده زنان «مانا» از برنامه دیگر این رویداد دو روزه است. مرکز نوآوری مانا، فضایی برای زنان خلاق، نوآور و متخصص است تا در این فضا فرصتی برای عملی کردن ایده‌های خود به‌صورت حرفه‌ای به دست آورند. با توجه به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، متأسفانه امکان بازدید حضوری از این مرکز وجود ندارد و در این رویداد، تور مجازی بازدید از این شتابدهنده برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است که حضور در این رویداد، پس از ثبت‌نام، رایگان است.