پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 25 آذر 1398

جشنواره دستاوردهای پژوهشی، فناوری و دارایی های فکری بانوان در حوزه آب، برق و انرژی برگزار شد

ساره شفیعی، دبیر و مسئول برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره با تلاش اعضای کمیته‌های راهبری، علمی و اجرایی جشنواره، با هدف شناسایی دستاوردهای بانوان از مرحله ایده تا بازار در 11 محور، شامل اختراعات، ایده‌های نوآورانه، پروژه‌های موثر در ایجاد زیرساخت و عرصه بین الملل، محصولات تولیدی و دارای قابلیت تجاری سازی ، کتب، مقالات، تاییدیه‌های فنی، طرح‌های صنعتی و ...، بستر سازی جهت عرضه و تبادل دارایی‌های فکری بانوان با رویکرد تجاری سازی آنها، تشکیل انجمن علمی - تخصصی بانوان مبتکر و نوآور و شبکه سازی آن با نهادها و سازمان‌های خارجی، شناسایی چالش‌ها و راهکارهای توانمندسازی بانوان در تحقیقات و فناوری و ارتقاء سطح علمی و مهارتی آنها برگزار شد.
وی ادامه داد: در این جشنواره 350 بانوی شاغل در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو، دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و سایر سازمان‌ها و نهادها حدود 3500 دستاورد خود را به جشنواره ارائه نمودند.
وی تصریح کرد: در حاشیه برگزاری جشنواره نشست تخصصی « نوآوری و مالکیت فکری» با حضور نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، رئیس اداره ثبت اختراعات و فدراسیون بین المللی مخترعین با هدف افزایش نقش آفرینی بانوان در نوآوری و خلاقیت برگزار شد.
همچنین کارگاه آموزشی« توانمندسازی بانوان در تحقیقات و فناوری» نیز توسط مرکز خدمات روانشناسی روان حامی با هدف توان افزایی بانوان در علم و فناوری برگزار شد.
شفیعی ادامه داد: یکی دیگر از رویدادهای جشنواره برگزاری نشست تخصصی « تجارب موفق بانوان در صنعت آب و برق» و تور فناوری معرفی مرکز نوآوری بانوان (مانا) بود که فرصتی را جهت ایده پروری و خلاقیت برای بانوان فراهم نمود.
در این جشنواره، نمایشگاه دستاوردهای بانوان از مرحله ایده تا بازار نیز برگزار شد وحدود 55 محصول بانوان، 75 اختراع، 50 مدال و جوایز از جشنواره‌های داخلی و خارجی و ... نیز ارائه شد.
وی به نتایج زیر به عنوان خروجی های ارزشمند جشنواره اشاره کرد که عبارتنداز:
1- شناسایی بخش مهمی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های لازم برای تجاری سازی نتایج تحقیقات و عرضه و تبادل دارایی‌های فکری بانوان با پیاده‌سازی بازار دارایی های فکری صنعت آب و برق به منظور توسعه فناوری، کسب و کارهای جدید و صادرات و ایجاد فرصت جهت تعامل صاحبان دارایی فکری با صنعتگران و سرمایه گذاران
2- تهیه بانک اطلاعاتی مرجع ایده‌های نوآورانه و دارایی‌های فکری بانوان با هدف ثبت ایده‌ها و به ثمر رساندن آن در راستای توسعه فناوری
3- شناسایی بانوان مبتکر، مخترع و نوآور به منظور ایجاد انجمن ( باشگاه) علمی- تخصصی در راستای ارتقاء سطح علمی و مهارتی بانوان و افزایش اعتبار در محافل ملی و بین المللی
4- شناسایی چالش ها و راهکارهای توانمندسازی بانوان در تحقیقات و فناوری و ارتقاء سطح علمی و مهارتی آنها
5- امکان سنجی و ارزیابی اولیه برگزاری جشنواره اختراعات و دارایی‌های فکری بانوان در سطح منطقه‌ای و در صورت امکان در سطح بین المللی
شفیعی تصریح کرد: برگزاری جشنواره خروجی‌های ارزشمندی را به دنبال داشته است که می‌توان در راستای توسعه تحقیقات و فناوری، تجاری سازی محصولات و توسعه کسب و کارهای جدید به ویژه صادرات از آن استفاده نمود.


متن گزارش جشنواره جهت بهره برداری علاقمندان در آدرس https://wewin.nri.ac.ir در دسترس می‌باشد.