پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 20 آذر 1398

برگزاری سمینار «تجزیه ‌و تحلیل حملات سایبری و سناریو‌های نفوذ به صنعت برق» در سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی برق

نظر به اهمیت مقوله امنیت سایبری سامانه‌های کنترل، اتوماسیون صنعتی و اسکادای صنعت برق، مرکز توسعه فناوری امنیت اطلاعات، ارتباطات و تجهیزات صنعت برق (پژوهشگاه نیرو) سمیناری با موضوع «تجزیه ‌و تحلیل حملات سایبری و سناریو‌های نفوذ به صنعت برق» را در سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی برق برگزار نمود.
در این سمینار که با حضور مدیران و معاونین ارشد صنعت برق در محل پژوهشگاه نیرو برگزار شد، ابتدا سید حسین سجادی، معاون تحقیقات و منابع انسانی شرکت توانیر و رئیس کمیته راهبری امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات صنعت برق، نکات حائز اهمیتی در مورد فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه امنیت سایبری صنعت برق بیان کردند.
در ادامه محمدمهدی احمدیان، از مرکز توسعه فناوری امنیت اطلاعات، ارتباطات و تجهیزات صنعت برق و کاندیدای دکتری تخصصی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اهم حملات و رخدادهای سایبری در صنایع برق دنیا ( در حوزه‌های تولید، انتقال، توزیع و حوزه ستادی وزارتخانه) نظیر حملات سایبری به زیرساخت‌های برق اوکراین و هند را مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار دادند.
اهم حملات و حوادث مورد تحلیل در این سمینار از میان بالغ ‌بر 40 حادثه سایبری یا مشکوک به سایبری در صنایع برق دنیا انتخاب ‌شده‌ بود که در دوره‌های آموزشی 3 الی 5 روزه این مرکز به صورت مفصل ارائه می‌شوند. شایان‌ذکر است در این سمینار برای اولین بار ناگفته‌هایی از حمله سایبری به نیروگاه اتمی کودانکولام هند ارائه شد و در انتها به سوالات حضار پاسخ داده شد.
در ادامه، عناوین برخی دور‌ه‌های آموزشی امنیت سایبری ویژه صنعت آب و برق که توسط مرکز توسعه فناوری امنیت اطلاعات، ارتباطات و تجهیزات صنعت برق (پژوهشگاه نیرو) برگزار می‌شود، ارائه می‌گردد. برای دریافت جزییات بیشتر در خصوص هر یک از این دور‌ه‌ها با تلفن این مرکز به شماره 88079388 (021) تماس حاصل فرمایید.
• امنیت سایبری در سامانه‌های کنترل صنعتی و زیرساخت‌های حساس، حیاتی و مهم
• ارتقاء امنیت سایبری سامانه‌های کنترل صنعتی و اتوماسیون حوزه توزیع برق
• ارتقاء امنیت سایبری سامانه‌های کنترل صنعتی و اتوماسیون حوزه انتقال برق
• ارتقاء امنیت سایبری سامانه‌های کنترل صنعتی و اتوماسیون حوزه تولید برق
• امنیت سایبری سامانه‌های کنترل صنعتی در زیرساخت‌های آب و فاضلاب
• پدافند غیرعامل و امنیت سایبری در سامانه‌های کنترل و اتوماسیون صنعتی
• پدافند غیرعامل، حفاظت اطلاعات و افشاء اطلاعات سایبر-فیزیکی در سامانه‌های کنترل و اتوماسیون صنعتی
• دوره تکمیلی حملات و آزمون نفوذ به شبکه‌های کنترل و اتوماسیون صنعتی و اجرای راهکارهای دفاعی
• الزامات امنیت در سامانه‌های کنترل صنعتی و اسکادا (مطابق سرفصل‌های SANS ICS 410)