پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 30 مرداد 1398

سومین جلسه شورای راهبری پایش، حفاظت ، کنترل و ابزاردقیق نیروگاه

در راستای تمرکز بخشیدن به فرایند بررسی ، اولویت‌بندی و رفع نیازهای واحدهای نیروگاهی در حوزه I&C نیروگاهی و با تکیه بر توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها، ، شورایی با عنوان شورای راهبری پایش، حفاظت ، کنترل و ابزاردقیق نیروگاه با همکاری شرکت تولید نیروی برق حرارتی و پژوهشگاه نیرو تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ این شورا متشکل از متخصصین حوزه پایش، حفاظت، کنترل و ابزاردقیق نیروگاه‌های حرارتی کشور از جمله شهیدرجایی، شهید مفتح، رامین اهواز، خلیج‌فارس، خراسان، ری، لوشان، تبریز، کنگان، بیستون، شازند، بعثت، کرمان، سهند، نکاء و همچنین متخصصان مراکز توسعه فناوری پژوهشگاه نیرو است.
مهندس بخشی مجری طرح "طراحی سیستم‌های کنترل نیروگاه" پژوهشگاه نیرو گفت: در سومین جلسه این شورا، که با حضور بیش از 40 نفر از متخصصان حوزه کنترل و ابزاردقیق نیروگاهی برگزار شد ابتدا گزارشی از حوادث مرتبط با حوزه I&C در بازه زمانی شش ماهه اخیر ارائه شد و میزان تکرارپذیری و خسارت ناشی از حوادث مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در راستای حمایت از ساخت داخل تجهیزات و نیاز مبرم نیروگاه ها به تجهیزات شعله بین، یکی از شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه به معرفی محصولات خود در زمینه آشکارسازی شعله پرداخت و مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار گرفت. سپس به بررسی مشکلات یکی از سیستم‌های کنترل نیروگاهی شرکت ABB پرداخته شد و راهکارهای مورد نیاز جهت بهینه سازی آن ارائه گردید. در ادامه گزارشی از عملکرد مراکز توسعه فناوری سیستم‌های کنترل نیروگاه و ابزاردقیق پیشرفته نیروگاه ارائه شد.
در پایان نشست تخصصی مقرر گردید پیرامون حوادث نیروگاهی مرتبط با حوزه I&C بررسی های لازم صورت پذیرد و راهکارهای لازم جهت کاهش حوادث ارائه شود