پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 10 دی 1397

جلسه هم اندیشی تدوین ضوابط و آیین نامه اجرایی طرح افزایش مشارکت عمومی در مدیریت بار با استفاده از فناوری‌های نوین دیجیتالی برگزار شد

توسعه فناوری‌های نوین دیجیتال در سال‌های اخیر فرصت ویژه‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله ارتباط دوسویه با مشتریان و ذینفعان را فراهم نموده است. با توجه به تجارب مناسب شرکت توانیر در جلب مشارکت مشترکین بزرگ صنعتی و کشاورزی در مدیریت بار و پیک‌سایی، این شرکت تصمیم دارد با به کارگیری فناوری‌های نوین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و با توسعه روش‌های پاسخگویی بار، این جلب مشارکت و همکاری را به کلیه مشترکین برق از جمله مشترکین خانگی، تجاری و عمومی گسترش دهد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ پیرو مبادله‌ی سند برنامه اقدام مشترک بین وزارت نیرو و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای «توسعه کاربردهای فناوری‌های نوین فاوا (ICT) در صنعت آب و برق با رویکرد تحول دیجیتال»، طرحی با عنوان «افزایش مشارکت عمومی در مدیریت بار با استفاده از فناوری‌های نوین دیجیتالی» به منظور عملیاتی نمودن مدیریت مصرف از طریق جلب مشارکت مشترکین خانگی، تجاری و عمومی برق، با استفاده از همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالین کسب و کارهای نوین حوزه فاوا (ICT) مطرح شده است.
با توجه به فعالیت «مرکز برنامه‌ریزی و پشتیبانی فناورانه تحول دیجیتال در صنعت برق» و «طرح توسعه فناوری‌های مرتبط با شبکه هوشمند در صنعت برق و انرژی» در پژوهشگاه نیرو، مدیریت این طرح توسط شرکت توانیر به پژوهشگاه نیرو واگذار شده است و نظام‌نامه این طرح در دست تدوین می‌باشد.
بدین منظور و در راستای تدوین ضوابط و آیین نامه اجرایی این طرح، جلسه هم‌اندیشی طرح، با حضور نمایندگان شرکت توانیر، پژوهشگاه نیرو، ساتبا، سازمان فناوری اطلاعات، اپراتورهای مخابراتی، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های فاوا و شرکت‌های نوآور در پژوهشگاه نیرو برگزار گردید.
در این جلسه که با حضور 35 نفر از نمایندگان شرکتها برگزار شد، نیازهای صنعت برق در خصوص مدیریت پیک بار و کلیات طرح پیشنهادی مطرح شد و شرکت‌کنندگان در جلسه، نقطه‌نظرات‌شان را در مورد این طرح ارائه نمودند.
گفتنی است جلسه هم‌اندیشی مشابهی نیز با شرکت‌های خدمات انرژی (ESCO) برگزار خواهد شد.