پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 02 آذر 1397

نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تا پایان امسال وارد مدار می‌شود

پسماندهای شهری و روستایی به معضلی با پیامدهای روز افزون تبدیل شده است. علاوه بر هزینه‌های بسیار بالای جمع‌آوری، حمل و نقل و دفع پسماندهای شهری، مخاطرات زیست‌محیطی آن نیز بسیار جدی است. شهرهای شمالی کشور با حجم بالای پسماند مواجه‌اند که به دلیل سطح بالای آب‌های زیرزمینی امکان دفن آنها وجود ندارد و با انباشت زباله بسیار مواجه هستند که روزانه معادل 5500 تن است. این حجم بالای پسماند موجب بروز مشکلات زیست‌محیطی متعدد شده و به همین دلیل مدیریت پسماند این شهرها را در اولویت قرار داده است.
عملیات ساخت نیروگاه زباله‌سوز نوشهر در سال 1391 آغاز شد که فاز یک این طرح در سال 93 به پایان رسید بر اساس اعلام نماینده شرکت تدبیر توسعه و سلامت مجری طرح، این پروژه در 22 بهمن سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
مجید غلامپور در توضیح این خبر گفت: این نیروگاه قرار است علاوه بر امحای روزانه 250 تن زباله حدود 3 مگاوات برق در روز تولید کند و طبق برنامه باید زباله‌های مناطق کلاردشت، مرزن‌آباد، چالوس، هچیرود نیز برای امحا به این منطقه انتقال داده شود. وی افزود: این کارخانه برخلاف دیگر کارخانه‌های زباله‌سوز چسبیده به خط ورودی زباله تعبیه شده تا بتواند از زباله‌هایی که بیش از 40 سال در این محل دپو و شیرابه‌های آن نیز به رودخانه متصل به این مکان سرریزشده و موجب آلودگی آب می‌شود، استفاده کند. با راه‌اندازی این نیروگاه قادر به تفکیک زباله‌های جدید و قدیم خواهیم بود تا بتوانیم زباله آن بخش را امحا کنیم.
فخاری با اعلام اینکه طرح زباله‌سوز شهرستان نوشهر در سال 1390 در دستور کار قرار گرفت گفت: روزانه 3 هزار و 100 تن زباله در استان تولید می‌شود و گاهی این میزان با حجم مسافران به استان به 5 تا 6 تن نیز در روز افزایش پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه 400 هکتار زمین استان بصورت مستقیم زیر دفع زباله قرار دارد افزود: 55 درصد سایت زباله در کنار جنگل، 8 درصد در کنار دریا و 11 درصد در مناطق کوهستانی قرار دارد.
با توجه به شرایط ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که زباله‌سوزی راه موثری برای کاهش حجم زباله‌های جامد شهری و در نتیجه کاهش نیاز برای فضای دفنگاه است. همچنین احتراق دمای بالا، با تخریب مواد سمی و آلاینده، موجب پایداری و سترون شدن جریان زباله شده، اثرات زیست محیطی کمتری برجای می‌گذارد.
واحدهای زباله‌سوزی می‌توانند در نزدیکی مرکز ثقل تولید زباله واقع شده، هزینه حمل زباله را کاهش دهند. محتوای انرژی زباله می‌تواند به صورت حرارت و یا انرژی الکتریسیته بازیافت شود. علاوه بر این، زباله‌سوزی بهترین راه برای حذف انتشار گاز متان از فرایندهای مدیریت زباله است. انرژی حاصل از زباله‌سوزی نیز جایگزینی برای احتراق سوخت‌های فسیلی فراهم می‌سازد. از این دو طریق زباله‌سوزی به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای هم کمک می‌کند.