پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 02 آذر 1397

یافته‌های جدید جهت تبدیل لیگنین به محصولات مفید

دانشمندان آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت انرژی امریکا، یک نوع جدید از آنزیم‌های سیتوکروم P450 را کشف و معرفی نمودند. این آنزیم‌ها برای بهبود تبدیل لیگنین به محصولات با ارزش مانند نایلون، پلاستیک و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آنزیم‌های سیتوکروم P450 جزء متنوع‌ترین آنزیم‌ها در طبیعت هستند. این پروتئین‌ها در بدن انسان یافت می‌شوند و در بسیاری از مسیرهای متابولیک دخیل هستند. این آنزیم‌ها در چند دهه اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و به خانواده A تا M طبقه‌بندی شده است.
یادگیری و مطالعه ساختار و عملکرد آنزیم‌ها به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند میکروب‌ها را بهبود و اصلاح بخشند و در نتیجه فرایندهایی مانند تبدیل بیولوژیکی لیگنین از زیست‌توده به محصولات با ارزش افزایش می‌یابد.
به گفتهGregg Beckham - پژوهشگر ارشد NREL و یکی از نویسندگان این مقاله- آنزیم Cytochrome P450s برای انجام هزاران فعالیت و کاربردهای مهم در بیوتکنولوژی طراحی و مهندسی شده است. وی همچنین افزود: “این آنزیم جدید سیتوکروم P450 می‌تواند بسیاری از مواد لیگنینی را تخریب کند.”
در این همکاری چند جانبه، علاوه بر NREL، محققان دانشگاه‌های ایالتی مونتانا، جورجیا، کالیفرنیا، برزیل، کمپیناس و بریتانیا نیز همکاری داشته‌اند. این تیم از سراسر جهان، یک نمونه جدید را برای انجام یکی از مهم‌ترین واکنش‌های تبدیل میکروبی لیگنین -O-demethylation آروماتیکی- به محصولات با ارزش افزوده بالا توسعه داده است. این تحقیق شروع جدیدی در خصوص توسعه بیوتکنولوژی و آنزیم‌ها می‌باشد.