پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 02 آذر 1397

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای توسط تبدیل زغال سنگ به پلت

اخیراً کشورهای زیادی در مناطق مختلف جهان، تلاش‌هایی در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی کرده‌اند. در ماه اکتبر ۲۰۱۸، شرکت مشاوره‌ای FutureMetrics، مقاله‌ جدیدی در مورد اهمیت استفاده از پلت‌های چوبی به جای زغال سنگ جهت کاهش انتشار کربن در بخش انرژی منتشر کرده است.
در این مقاله کوتاه، نیروگاه‌های با سوخت پلت زغال سنگ در انگلستان به عنوان یک مثال واقعی در جهان مورد بررسی قرار گرفته است که در آن استفاده از این پلت‌ها به عنوان یک راه‌حل برای کاهش انتشار کربن بیان شده است. در این مقاله، دو نیروگاه Drax و Lynemouth در انگلستان، به عنوان دو مورد از بزرگترین تأسیسات تولید برق با این سوخت معرفی شده‌اند.
در نمودار موجود در این گزارش، تأثیر مخلوط این پلت‌ها در سایر منابع سوختی در طول یک هفته مورد بررسی قرار گرفته است. استفاده از این نوع سوخت موجب کاهش مصرف زغال سنگ و گاز طبیعی شده است. هم‌چنین استفاده از این پلت‌ها می‌تواند در مواقعی که تابش خورشید و یا وزش باد کاهش می‌یابد، پاسخگوی کمبود سوخت باشد.
این داده‌ها به وضوح نشان می‌دهند که استفاده از سوخت پلت برای تولید برق، ظرفیت پایه قابل اطمینان را براساس تقاضا فراهم می‌کند. علاوه بر این، مقاله تأکید می‌کند که این استراتژی تنها راه برای تولید برق حرارتی تجدیدپذیر است زیرا از تغییرات غیر قابل کنترل و سایر مشکلات در امان است.