پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 10 مرداد 1397

سمینار تخصصی بهره‌برداری از انرژی زمین گرمایی با استفاده از شمع‌های انرژی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ این سمینار تخصصی در راستای نزدیک سازی همکاری تحقیقاتی پژوهشگاه نیرو با مراکز دانشگاهی به عنوان یکی از اهداف اصلی گروه پژوهشی سازه‌های صنعت برق، برنامه‌ریزی و برگزار گردید.
سمینار با حضور دکتر محمد حسین کریم (عضو کمیسیون نظارت و اقتصاد مجمع تشخیص مصلحت نظام)، دکترمحمدصادق قاضی زاده (رئیس پژوهشگاه نیرو)، دکترمنوچهر بیگلری (مشاور عالی رئیس پژوهشگاه نیرو)، مهدی احسانیان (معاونت پژوهشی پژوهشگاه نیرو) و تنی چند از مدیران اجرایی حوزه انرژی کشور برگزار شد. همچنین در این سمینار پنل تخصصی با حضور اساتید بنام دانشگاه های کشور دکتر عسکرجانعلی‌زاده (استاد دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل)، دکتر سید محسن حائری (استاد دانشگاه صنعتی شریف)، دکتر بهروز گتمیری (استاد دانشگاه تهران) و دکتر فردین جعفرزاده (دانشیار دانشگاه صنعتی شریف) تشکیل شد.
براساس این گزارش، برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران،آغاز گردید. سپس دکتر عسکر جانعلی‌زاده، مدیر گروه پژوهشی سازه‌های صنعت برق و مشاور رئیس پژوهشگاه، به ذکر دلایل و اهمیت برگزاری این سمینار پرداخته و بر ایجاد یک ارتباط تنگاتنگ علمی و پژوهشی بین ارگان‌های صنعتی و دانشگاه‌های کشور تاکید نمودند. ایشان همچنین به روند همسوسازی تحقیقات کاربردی در مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور در حوزه انرژی های پاک و تجدید پذیر توسط پژوهشگاه نیرو (به عنوان مرکز مدیریت تحقیقات صنعت برق کشور) اشاره کردند.
در ادامه، دکتر امیر اکبری گرکانی، استادیار و مدیر پروژه‌های مرتبط با شمع‌های انرژی در گروه پژوهشی سازه‌های صنعت برق، به بیان ضرورت‌ها و توجیهات قانونی، فنی و اجرایی، اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی مرتبط با استفاده از شمع های انرژی در کشور پرداخته و به سابقه مطالعات و پروژه های انجام شده پیشین و کنونی مرتبط با موضوع سمینار در پژوهشگاه نیرو، اشاره کردند.
در این سمینار که با استقبال و حضور قابل توجه مدیران، متخصصان، اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران کشور همراه بود، دکتر امید قاسمی فرع، استادیار دانشگاه لوییزویل امریکا، به عنوان ارائه کننده اصلی سمینار، در خصوص استفاده از تکنولوژی استفاده از شمع های انرژی به منظور بهره برداری انرژی حرارتی تجدید پذیر و پاک زمین گرمایی با استفاده از تکنیک شمع های انرژی، مطالبی را با مدیریت پنل تخصصی ارائه نمودند و به بیان مطالبی در خصوص استفاده از این تکنیک پرداختند. در این راستا، سوابق استفاده از این روش در دنیا، تحقیقات علمی صورت گرفته توسط ایشان و مسائل اجرایی و فنی مرتبط با موضوع به طور کامل تشریح و توضیح داده شد که با استقبال از سوی حاضرین همراه بود و پس از پایان سخنرانی پرسش و پاسخ میان حاضرین، اعضای پنل تخصصی و آقای دکتر قاسمی فرع صورت گرفت و به سوالات پرسشگران توسط دکتر قاسمی فرع و اعضای پنل پاسخ داده شد.
در پایان دکتر منوچهر بیگلری مشاور پژوهشگاه نیرو به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان بر استفاده همسو از دانش و تجربه متخصصان ایرانی و تداوم همکاری‌ها با پژوهشگاه نیرو در استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تاکید کردند و با اهدای لوح سپاس پژوهشگاه نیرو از سخنرانان و اعضای پنل تخصصی سمینار قدردانی نمودند.