پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 15 بهمن 1396

بیوانرژی در مرکز سیاستگذاری انرژی تجدیدپذیر اروپا

بیوانرژی باید بخش مهمی از ترکیب انرژی اتحادیه اروپا برای حداقل 30 سال آینده باشد. گروهی از دانشمندان استدلال می‌کنند که بدون این منبع انرژی، تعهد به هدف 1/5 درجه سانتی گراد گرم شدن کره زمین اگر غیر ممکن نباشد بسیار سخت است.
در میان گزینه‌های انرژی تجدیدپذیر، انرژی زیستی دارای توانایی منحصر به فرد برای ارائه منافع قابل توجهی به جامعه و محیط زیست است. بیوانرژی یکی از ارزان‌ترین فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر است. این انرژی در شكل‌های جامد، مایع و گاز موجود است و می‌تواند برای تولید برق، حرارت و سوخت حمل و نقل استفاده شود. منابع انرژی زیستی فراوان هستند و می‌توانند ثروت و شغل را به مناطق روستایی به ارمغان آورند. انرژی زیستی می‌تواند نیازی که توسط دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر تامین نمی‌شود را تأمین کند و ثبات شبکه را در روزهای ابری یا بدون باد فراهم کند.
مسیر تولید سوخت‌های زیستی در مقایسه با سوخت‌های فسیلی باید بتواند آستانه انتشار گازهای گلخانه‌ای را تامین کند تا اطمینان حاصل شود که کاهش کربن قابل توجهی بدست می‌آید.
اصلاحیه‌های مربوط به دستورالعمل انرژی تجدیدپذیر (RED) که توسط کمیته محیط زیست تصویب شده، نیاز به یک صنعت انرژی زیستی پربازده، پایدار و منظم را بیشتر می‌کند. این اصلاحات افزایش بار و ارائه پایداری بیوانرژی را با اهمیت بیشتری دنبال می‌کنند. حتی پیش از اصلاحیه‌های RED، دولت‌ها در سراسر اروپا و سازمان‌های صنعتی رویکردی اتخاذ کرده بودند که اطمینان حاصل کنند که انرژی زیستی، ردیابی، دقت، شفافیت و قابلیت اطمینان بیشتری فراهم می‌کند.
اعتقاد بر اين است که انرژی زیستی باید یک بخش ضروری از ترکیب انرژی اتحادیه اروپا برای حداقل 30 سال آینده باشد. بدون فناوری‌های انرژی زیستی و CCUS، تعهد COP21 برای کاهش 1/5 درجه بسیار سخت خواهد بود، اگر غیر ممکن نباشد. با این حال، اکنون نیاز به ترویج صنعت انرژی زیستی وجود دارد. بنابراین فعالين اين صنعت از نمایندگان مجلس خواستار رأی دادن به اصلاحات RED، که انرژی زیستی را در مرکز سیاست انرژی تجدیدپذیر اتحادیه اروپا تقویت خواهد کرد، هستند.