پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 11 شهریور 1396

اولین مدرسه بین المللی تابستانه ماشین‌های الکتریکی پربازده

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ اولین مدرسه بین المللی تابستانه ماشین‌های الکتریکی پربازده و مدل‌سازی و تحلیل حرارتی ماشین‌های الکتریکی، با توجه به نیاز جدی در خصوص ارتقاء فناوری‌های موتورهای الکتریکی مورد استفاده در تجهیزات مختلف و با هدف آشنایی متخصصان این عرصه با فناوری‌های نوین برگزار می‌گردد.
براساس این گزارش، در روزهای برگزاری این مدرسه‌ی تابستانه، اساتید برجسته از دانشگاه‌های تهران، پلی تکنیک میلان (ایتالیا) و کنکوردیا (کانادا)، به آموزش و ارائه فناوری‌های روز دنیا و دستاوردهای نوین در عرصه ماشین‌های الکتریکی و ارتقاء فناوری آن خواهند پرداخت.
موتورهای الکتريکی در حدود 60 درصد از انرژی الکتريکی مصرفی در بخش صنعت و در حدود 40 درصد کل انرژی الکتريکی توليدی در کشور را مصرف می‌نمايند و بزرگترين مصرف کننده انرژی الکتريکی هستند. براساس این ارقام ارتقاء فناوری مورتورهای الکتریکی مورد استفاده در تجهیزات مختلف، بهره برداری و نگهداری آنها نیازمند توجه جدی می‌باشد. بر همین اساس مدرسه تابستانی با موضوع " ماشين‌های الکتريکی پربازده و مدل‌سازی و تحليل حرارتی ماشين‌های الکتريکی" جهت یاری متخصصان و علاقمندان این عرصه با عناوینی چون صرفه‌جويی انرژی در موتورهای الکتريکی، مدل‌سازی و تحليل حرارتی ماشين‌های الکتريکی، تخمين بازدهی موتورهای القايی، ماشين‌های الکتريکی پيشرفته در کاربردهای حمل و نقل، برگزار و با حضور خبرگان این صنعت، از دانشگاه‌‌های کشور، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا)، بنیاد ملی نخبگان و شرکت‌های تولید کننده ماشین‌های الکتریکی، چالش‌های اصلی این صنعت در حوزه ارتباط بخش پژوهش و صنایع کشور و همچنین توسعه کاربرد انواع فناوری‌های موتورهای الکتریکی پربازده و راهکارهای مقابله با آنها بررسی می‌شود.
شایان ذکر است، همزمان با برگزاری این مدرسه، گردهمایی متخصصان دانشگاهی و فعالان صنعتی در حوزه ماشین‌های الکتریکی نیز برگزار می‌شود. در این گردهمایی بسته‌های حمایتی پژوهشگاه نیرو از مراکز پژوهشی و طرح‌های فناورانه دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان تشریح می‌شود.
علاقمندان برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت مدرسه تابستانی با آدرس www.emg-summerschool.nri.ac.ir مراجعه فرمایید.