پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 24 آذر 1395

با امضای تفاهم‌نامه مشترک صورت گرفت؛ همکاری وزارت‌خانه‌های علوم و نیرو برای توسعه اکوپارک‌ها

به گزارش خبرنگار واحد روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ در راستاي اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه علمی کشور و توجه به لزوم بهره‌برداری همه‌‌جانبه از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در توسعه صنعت کشور، اين تفاهم­نامه با هدف توسعه همکاري‌های آموزشي، پژوهشي و فناوری مبتنی بر ترویج و توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر وبهینه‌سازی مصرف انرژی فیمابين وزارت نيرو به نمايندگي آقاي مهندس علی‌اکبر مهاجری (معاون محترم وزیر نیرو در امور تحقیقات و منابع انسانی) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نمايندگي آقاي دكتر محمد حسین امید (معاون محترم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور اداری، مالی و مدیریت منابع)، منعقد شد.

براساس این گزارش امروزه بحران‌های سیاسی، اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی‌های زیست محیطی، ازدحام جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف، همگی مباحث جهان شمولی هستند كه با گستردگی تمام، فكر اندیشمندان را در یافتن راهكارهای مناسب در حل مناسب معضلات انرژی در جهان، به خصوص بحران‌های زیست محیطی، به خود مشغول داشته است. یک جایگزین مناسب برای سوختهای فسیلی منابع تجدید‌پذیر می‌باشد. توسعه و گسترش انرژي‌هاي تجديدپذير باعث كمك به تحقق اهداف توسعه‏ اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي كشور مي‌شود كه از عوامل اساسي در رسيدن به توسعه پايدار در هر كشوري هستند.

همچنین ابلاغ سیاست‏های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرصت ارزشمندی را برای توانمندسازی و خود‏اتکایی کشور و به ویژه بومی‏سازی در امور مهم راهبردی و توسعه پایدار پدید آورده است. از طرفی شرایط خاص اقلیمی کشور و ضرورت استفاده بهینه از منابع حیاتی آب و انرژی، توجه به خوداتکائی و تعمیق بنیان‌های علمی و فنی صنایع آب و برق را دو چندان کرده است.

ایجاد اکوپارک‌ها در محل دانشگاه‌های کشور که رسالت مهمی در تربیت انسان‌های متعهد، خلاق، متخصص، پژوهشگر و كارآفرین داشته و از این رهگذر پاسخ‌گوی نیازهای جامعه بوده و در راستای اعتلای فرهنگی آن اهتمام می‌ورزد، می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک و توسعه پایدار در کشور گردد و از این طریق در تحقق ماموریت دانشگاه‌ها کمک شایانی نماید.

لذا گسترش تعاملات، همکاری‌ها و ایجاد هم‌افزایی در بهره‌برداری از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنين توسعه تحقیقات هدفمند، منسجم و کاربردی، در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و بهره­گیری از نتایج تحقیقات در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت و هدایت ظرفیت‌های موجود در مراکز پژوهشی کشور در راستای توسعه محصولات و فناوری‌های پیشرفته و قابل‌ عرضه در بازارهای جهانی، تسهیل و توسعه همکاری‌های مشترک بین واحدهای صنعتی و مراکز پژوهشی برای ارتقاء و رقابتی کردن محصولات مرتبط با این صنعت برگرفته از نوآوری­های داخلی و فناوری‌های بومی با بهره­گیری از تجارب جهانی از اهداف این تفاهم‌نامه است.

طراحی، نصب و راه­اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دانشگاه­ها، ایجاد بستر مناسب جهت آزمون ایده­های نو و انجام پروژه‌‌های مرتبط با پایان نامه‎های کارشناسی ارشد و دکترا، ایجاد زیرساخت­های لازم جهت توسعه فرهنگ استفاده از انرژی­های پاک، ایجاد زمینه­های مناسب همکاری صنعت و دانشگاه با هدف بومی­سازی فناوری­های مرتبط با تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر، طراحی و ایجاد بانک اطلاعاتی مرتبط با کلیه فناوری‌های بکارگرفته درکلیه مراحل طراحی، نصب، راه‌اندازی، بهره‌برداری و بهینه‌سازی اکوپارک‌ها، ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت اجرای دوره‌های کارآموزی و کارورزی دانشجویان از جمله محورهای اساسی این تفاهم نامه است.

 طبق این تفاهم نامه طرفین متعهد می شوند که تسهیلات لازم برای تسریع عملیات اجرایي یا صدور مجوزهای موردنیاز را در موارد لازم به عمل آورند. همچنین تامین فضای موردنیاز مطابق با مشخصات اعلامی از سوی وزرات نیرو جهت ایجاد اکوپارک‌ها بر عهده دانشگاه‌های ذیربط می‌باشد.

براساس این تفاهم نامه تامین منابع مالی مترتب بر کلیه مراحل احداث اکوپارک‌ها مشترکا بر عهده پژوهشگاه نیرو و دانشگاه مربوطه بوده و منافع اقتصادی حاصل از آن متناسب با تامین مالی مربوطه به طرفین تعلق خواهد گرفت.

مدت اين تفاهم­نامه از زمان امضاء و مبادله، پنج سال تعيين شده و در صورت توافق طرفين، تفاهم­نامه قابل تمديد خواهد بود. هريک از طرفين قبل از انقضاي مدت تفاهم­نامه و با اطلاع قبلي و کتبي از سه ماه قبل، مي­تواند به تفاهم­نامه خاتمه دهد و طرفين مکلف هستند تا پایان تمامی قراردادهای منعقد شده بر اساس این تفاهم­نامه، وظايف خود را به اتمام برسانند.