پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 06 آذر 1395

جلسه‌ هم اندیشی مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، جلسه‌ هم اندیشی مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی با حضور قائم مقام پژوهشگاه نیرو برگزار گردید در این جلسه مهندس مرجانمهر قائم مقام رئیس و معاون فناوری پژوهشگاه نیرو در خصوص نقش پژوهشگاه نیرو در جریان ­سازی توسعه نظام و فناوری­های مورد نیاز صنعت برق و چگونگی حمایت از بازیگران این حوزه به ایراد سخنرانی پرداخته و برنامه­های پژوهشگاه برای دستیابی به این مهم را تشریح نمودند.

در ادامه مهندس مهرداد مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی تولید شرکت توانیر، روند توسعه و تکامل فرآیند بهره ­برداری، نگهداری و تعمیرات در واحدهای نیروگاهی حوزه وزارت نیرو را تشریح نمودند. وی چالش­های مهم این حوزه را برشمرده و توسعه نظام و استفاده از فناوری­های نوین بهره ­برداری، نگهداری و تعیمرات را به عنوان یکی از راههای مقابله با چالش­های پیش روی بخش تولید صنعت برق مطرح نمودند.

معرفی طرح­ها و پروژه­ های مندرج در اسناد راهبردی و نقشه ­راه زیرمجموعه مرکز توسعه فناوری بهره ­برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی توسط مهندس فراهانی رئیس مرکز مذکور صورت گرفت. ایشان ضمن تشریح فعالیت­های صورت گرفته در این خصوص خواستار مشارکت شرکت­کنندگان در همایش برای فعال سازی طرح­ها و پروژه­ های مذکور شده و چگونگی تعامل با مرکز را تشریح نمودند.

در بخش دوم جلسه هم­اندیشی فعالیت­های صورت گرفته برای اجرایی کردن طرح­ها و زیر پروژه­های ذیربط توسط مدیران طرح­های مذکور ارایه گردید. دکتر صفار اول در خصوص طرح " تهیه اطلس اندازه­گیری ظرفیت، راندمان و مصرف داخلی واحدهای نیروگاهی" به ارایه روش کار و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت. مهندس صفری فرآیند فعال­سازی طرح " ارتقای سطح عملکرد واحدهای نیروگاهی در حوزه­های بهره ­برداری، نگهداری و تعیمرات با بهره­گیری از توسعه ضوابط مقررات و فرآیندها و بهبود روش­های مشارکت بخش خصوصی" را تشریح نمود.

 در پایان مهندس محرمی به معرفی و برنامه فعال­سازی طرح " به­کارگیری مدیریت دارایی فیزیکی در صنعت برق" اشاره و اقدامات انجام شده در این زمینه را به اطلاع جمع حاضر رساندند. در ادامه جلسه چگونگی تعامل بازیگران و ذینفعان با مرکز توسعه فناوری­های بهره ­برداری، نگهداری و تعمیرات به بحث گذاشته شد.  در این راستا حاضرین در جلسه نظرات خود را در زمینه­ های پیش­ گفته مطرح و در این خصوص تبادل نظر گردید. مقرر گردید این ارتباط از طریق سایت مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی (http://www.nri.ac.ir/OM) حفظ گردیده و در جلسه بعدی هم اندیشی مرکز، گزارشی مبسوطی از توسعه فعالیت های مرکز ارایه گردد.