پژوهشگاه نیرو

تاریخ: 08 خرداد 1395

آغاز همکاریهای مشترک تحقیقاتی پژوهشگاه نیرو و انستیتوی انرژی ارمنستان

نشست مشترک انستیتوی انرژی ارمنستان و پژوهشگاه نیرو با حضور آقای آقکیان رئیس انستیتوی انرژی ارمنستان، محمدصادق قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو و قره پتیان معاون پژوهشی پژوهشگاه و تنی چند از مدیران پژوهشگاه نیرو با هدف تبادل نظر پیرامون زمینه های همکاری دو کشور در حوزه صنعت برق و انرژی در پژوهشگاه نیرو برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ براساس تفاهم نامه ای که سال گذشته میان پژوهشگاه نیرو و انستیتوی انرژی کشور ارمنستان انعقاد گردید، بر توسعه همکاری‌های تخصصی به ویژه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات صنعت برق از جمله اندازه گیر پارامترهای شبکه 6 (10) کیلوولت، اندازه گیر جریان بالا (الکترونیکی) و تجاری سازی نتایج تحقیقات، ثبت اختراع و انجام پروژه های مشترک توافق گردید.
بر این اساس و با توجه به اعلام آمادگی انستیتوی انرژی کشور ارمنستان جهت توسعه، تجاری سازی و ثبت اختراع اندازه گیری پارامترهای شبکه. 6 (10) کیلوولت و اندازه گیر جریان بالا (الکترونیکی )، آقای دکتر آقکیان رئیس انستیتوی انرژی کشور ارمنستان روز شنبه هشتم خرداد ماه سال جاری در مجموعه پژوهشگاه نیرو حضور یافتند. ایشان ضمن آشنایی نزدیکتر با فعالیتهای پژوهشگاه نیرو و بازدید از آزمایشگاههای مرجع این پژوهشگاه بر ضرورت همکاری های نزدیکتر اشاره نمودند. آقای قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو نیز بر انجام پروژه های مشترک و استفاده از ظرفیتهای کشور ارمنستان و موقعیت آن در اورآسیا برای تولید مشترک محصولات و صادرات آن به بازارهای جهانی اشاره نمودند.
در این جلسه دو شرکت یراق آوران پویا (تولید کننده ی طرف قرارداد پژوهشگاه نیرو در خصوص دانش فنی نشانگر خطا) و شرکت ایمن برق (تولید کننده ی طرف قرارداد پژوهشگاه نیرو در خصوص دانش فنی مقره سنجش ولتاژ و جریان) به معرفی محصولات تولیدی خود مبتنی بر دانش فنی پژوهشگاه نیرو پرداختند. در این راستا پیشنهاد گردید، در خصوص دو محصول فوق همکاریهای مشترک در زمینه راه اندازی خط تولید در کشور ارمنستان و یا پشتیبانی فنی دو محصول فوق توسط پژوهشگاه نیرو، از سوی طرفین مورد بررسی قرار گیرد.
شایان ذکر است در جریان برگزاری "سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ارمنستان" به ریاست آقای مهندس چیت چیان، که با محوریت افزایش فعالیتهای مشترک اقتصادی و صنعتی، تبادل خدمات فنی و مهندسی و تبادل انرژی سال گذشته در ایروان ارمنستان برگزار گردید، تفاهم نامه ای بین پژوهشگاه نیرو و انستیتوی انرژی ارمنستان مبادله گردید. در این راستا و به منظور اجرایی نمودن توافقات صورت گرفته آقای دکتر آقکیان در پژوهشگاه نیرو حضور یافتند.